Typy saunování

17. dubna 2014 v 10:43 |  VŠE O SAUNOVÁNÍPřistupujete-li k saunování, můžete si vybrat z několika typů. Liší se délkou a počtem saunovacích cyklů a tím i mírou, do jaké váš organismus zatěžují. Pojďme si jednotlivé typy přiblížit.Dráždivé saunování

Dráždivé neboli iritační saunování povzbuzuje organismus k činnosti. Lidé tento typ saunování volí v případě, že chtějí navázat další aktivitou, ať už fyzickou či psychickou. Saunování má jen jeden cyklus pobytu v potírně s následným ochlazením. Chcete-li po saunování vyvíjet fyzickou aktivitu, vynechte ochlazovací fázi.

Povzbudivé saunování

I po tomto typu saunování je vhodná následná aktivita. Vynecháte-li ji, po nějaké době po saunování nastupuje příjemné uvolnění, popřípadě i únava. Tento typ saunování je vhodný i pro malé děti. Představuje pocení a ochlazení po dvou cyklech. Opět platí, že pokud se po saunování budete věnovat sportovní aktivitě, nahraďte ochlazení vlažnou sprchou.

Uklidňující saunování

Uklidňující saunování je vhodnou relaxační technikou. Příjemně si při ní odpočinete a po saunování se budete cítit dobře a uvolněně, případně i trochu unaveně. Uvolnění je psychické i fyzické. Jedná se o nejvyhledávanější typ saunování. Fáze saunování a ochlazování zde probíhá třikrát po sobě.

Únavové a vyčerpávající saunování

Únavové (inhibiční) a vyčerpávající (exhaustivní) saunování probíhá ve čtyřech až pěti cyklech. Více cyklů již neprovádějte, mohlo by to mít na váš organismus špatný vliv. Mohlo by dojít k narušení hospodaření těla s vodou a ionty.
Únavové a vyčerpávající saunování vede k únavě. Po jeho skončení se budete cítit malátní a ospalí. Lidé volí tento typ často v případě, že se psychicky rozruší, a chtějí se uklidnit a tím si navodit vhodné podmínky pro spánek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama