Saunování a věk

17. dubna 2014 v 10:57 |  VŠE O SAUNOVÁNÍSaunování pro každého
Obecně můžeme říci, že saunování je vhodné pro lidi každého věku. Při rozhodování, jestli vám, popřípadě vašim dětem, nemůže pobyt v sauně ublížit, berte spíše v potaz zdravotní stav než věk. Nemáte-li žádné zdravotní omezení, sauna vám neuškodí.
U některých onemocnění je sauna striktně zakázaná, u jiných se nedoporučuje a u dalších záleží na okolnostech. Pokud nějaké zdravotní potíže máte, poraďte se o vhodnosti sauny s lékařem.

Saunování a děti

Pobyt v sauně prospívá i dětem a mohou ji navštěvovat v doprovodu rodičů už od jejich útlého věku. Minimální věková hranice není přesně daná a názory odborníků se různí. Nejčastěji se odborníci přiklánějí k věkové hranici tří let. To je věk, kdy dítě může vyjádřit své případné nepříjemné pocity ze saunování.
Saunování dětí by však mělo probíhat jinak než u dospělého. Je nutné ho přizpůsobit jeho organismu, který se vyznačuje nižšími termoregulačními schopnostmi. Teplota by proto měla být nižší a doporučuje se zkrátit i dobu pocení stejně jako ochlazovací fázi. V případě efektivního saunování bude podpořený imunitní systém dítěte. Nejlepší doba návštěvy sauny s dítětem je v podvečerních hodinách. Dítě se odreaguje, unaví a bude se mu dobře spát.

Saunování a senioři

Saunování je vhodné i pro seniory jakékoliv věku, pokud se cítí zdraví a schválí jim saunu lékař. Dříve se obecně doporučovalo saunování maximálně do 60 let, ale dnes se ukazuje toto věkové omezení jako zbytečné. Důležité je, aby se člověk potil i ochlazoval podle svých možností a nepřepínal své síly.
Pro aktivní seniory může saunování představovat možnost, jak příjemně vyplnit volný čas a posílit fyzické i psychické zdraví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama