Saunování

17. dubna 2014 v 13:24 |  VŠE O SAUNOVÁNÍ
Každý určitě ví přinejmenším z televize, jak to v takové sauně chodí. Jak ale při saunování správně postupovat?

Do sauny určitě nechodíme s plným žaludkem, na druhou stranu bychom neměli být ani vyhládlí. Potřebujeme také dostatek času, jednou týdně alespoň dvě hodiny, aby mělo vůbec saunování nějaký pozitivní efekt na náš zdravotní stav. Do sauny bychom si neměli zapomenout vzít žínku, masážní kartáče nebo froté ručníky, v případě suché pleti i krém k ošetření kůže po saunování.

Do sauny vstupujeme řádně osprchovaní a osušení, do sauny si s sebou neseme jen prostěradlo, na něž si sedneme (ale můžeme samozřejmě i ležet). Dýcháme zásadně ústy, nikoliv nosem, protože by nás mohla za chvíli nepříjemně rozbolet hlava. Během saunování se můžeme masírovat pomocí kartáčů nebo žínek, po zhruba deseti minutách pak z potírny odejdeme a znovu jdeme do sprchy, následně se ochladíme v bazénku se studenou vodou. Ti otrlejší mohou využít i sněhovou pokrývku, ve Finsku je běžné alespoň během letních měsíců krátkodobé koupání se v blízkých jezerech.

Až pocítíme opět chlad či dokonce mírné mrazení, vrátíme se do sauny. Celý proces můžeme i několikrát opakovat a samozřejmě nezapomínáme na dodržování pitného režimu. Určitě nemusíme pít jen vodu, neuškodí nám totiž ani minerální vody nebo nejrůznější džusy, nutné je ale vyvarovat se alespoň v tomto případě alkoholických nápojů.

Pokud jsme příznivci klasického saunování, místo žínek a kartáčů můžeme používat březové metličky, kterými se vzájemně šleháme. Nebojte se, bolet to určitě nebude. Právě naopak, vonné silice uvolňované z rozdrcených větviček spíše příjemně naladí zajímavou atmosféru a znásobí zdraví prospěšný účinek tepla v sauně.

Co dalšího bychom měli dodržovat? V sauně se vyvarujeme především kouření, stejně jako alkoholické výrobky ruší účinky saunování a vše by tak přišlo vniveč. Sauna by měl být především odpočinek, zkusíme proto vypnout naše myšlenky točící se kolem našeho namáhavého zaměstnání a zkusíme zregenerovat i svou mysl. Určitě to může být jen ke prospěchu věci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama