Jak se správně saunovat

17. dubna 2014 v 10:06 |  VŠE O SAUNOVÁNÍ


Jak se správně saunovat?


Před vstupem do sauny je důležitá hlavně řádná tělesná očista. Ve sprše můžete strávit klidně i několik minut, rozhodně to nebude na škodu. V samotné sauně (pokud je řeč o klasické finské), byste neměli být déle než dvanáct minut, delší pobyt totiž může být spíše zdraví škodlivý než prospěšný. Začátečníci by dokonce měli mít na první saunu vyhrazeno pouhých pět minut, a to do doby, než si jejich tělo na tuto novinku plně přivykne.
Nezapomínejte na ručník či osušku, na které můžete během saunování i chvíli posedět, pokud vám nebude dřevěná lavice pohodlná (ale nebojte se, rozpálená zrovna nebude). Chybu neuděláte ani tehdy, kdy si s sebou do sauny vezmete kartáč nebo houbu a během saunování se budete masírovat, zlepšíte tím totiž prokrvení kůže a navíc se můžete i snadno a rychle zbavit odumřelých kožních buněk.
Při saunování je důležitý hlavně pitný režim. Zapomeňte na kávu, čaje nebo dokonce alkohol a cigarety. Vůbec nejlepší bude v tomto směru čistá (neperlivá) voda, která nahradí tekutiny ztracené pocením. Odborníci doporučují během saunování vypít až litr vody. Po pobytu v sauně si můžete dopřát třeba i nejrůznější ovocné šťávy.
Před vstupem do sauny sundejte všechny šperky, řetízky a tak podobně. Tyto ozdoby by vás začaly na těle velmi brzy nepříjemně pálit. Do sauny také nechoďte hned po obědě nebo večeři, zároveň byste také neměli pociťovat hlad. Ideálně byste měli být po psychické stránce naprosto v pohodě, tedy ne v těžké depresi nebo třeba probíhajícím záchvatu vzteku. Pokud se necítíte úplně ve své kůži, jste dokonce nemocní nebo se vám pro vstupu do sauny zatočí hlava nebo udělá špatně, bude asi nejlepší, když saunování odložíte na později.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama