Finská sauna

17. dubna 2014 v 9:53 |  VŠE O SAUNOVÁNÍHistorie finské sauny

HISTORIE FINSKÉ SAUNY

Saunování jako takové má za sebou velmi bohatou historii. V pramenech je poprvé zmíněno už v jedenáctém století, ale je samozřejmě ještě mnohem starší. "Zdravé pocení" znali lidé již v pravěku, velmi pravděpodobně se do zbytku Evropy rozšířilo ze studených severských končin. Jinými slovy, pravlast saunování je velmi pravděpodobně ve Finsku, ale reálná je i možnost, že přišlo na svět v oblasti, kde se dnes rozkládá Rusko nebo Ukrajina, kde dřív žily ugrofinské kmeny.
V prostředí východních a severských kultur byla sauna hlavně místem pro nejrůznější společenská setkání. Rokovali zde náčelníci jednotlivých kmenů, konaly se zde náboženské obřady a dokonce zde došlo občas i k porodu dítěte.
V klasické finské sauně, která je vytopená zpravidla na nejméně padesát stupňů Celsia, se naše tělesná tkáň prokrví a dochází ke "zdravému pocení", které zbaví naše tělo toxických škodlivin a dopřeje i trochu té psychické pohody, zvláště po náročném dni v pracovním procesu.
Finská sauna se v historické době skládala jen z rozpálených kamen a řeřavých uhlíků, interiér byl zpravidla obložen dřevem z nedalekého lesa, které výtečně izolovalo od vnějšího světa a navíc účastníky saunovacího procesu ani příliš nepálilo, takže se mohli pohodlně posadit a relaxovat (cedrové dřevo nebo africká vrba je až výdobytkem dnešních saun). Malá místnost, ve které i samotní Finové často pobývají nejvýše několik minut, si získala zvláště během minulého století velkou popularitu a finské sauny, které se daly postavit v podstatě kdekoliv, slavily úspěch po celém světě a rozšířila se s podobně velkým úspěchem jako třeba klasické míčové sporty.
Saunování sice znali v dřívějších dobách i američtí indiáni, obyvatelé Blízkého Východu či Japonska, ale když v dnešní době řeknete slovo sauna, většině dotázaných se vybaví jako první "Země tisíců jezer", tedy Finsko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama