Části bylin a jejich sběr

6. dubna 2011 v 14:24 |  SÍLA BYLIN
KOŘENY
Správný okamžik pro výběr kořenů je na jaře, kdy se rostlinka probouzí nebo na podzim, kdy stahuje svou léčivou sílu zpět do kořenu. K léčbě závažných onemocnění by se měly kořeny vyhrabávat vždy za úplňku, za ubývajícího Měsíce nebo novoluní. Kořeny nesmí být vystaveny slunečnímu světlu, jejich léčivý účinek se snižuje. Proto je pozdní večer nebo noc tou nejvhodnější dobou. Pro sběr doporučuji také" kořenové" dny Býka, Kozoroha a Panny.
LISTY
Pokud se jedná o mladé rostlinky můžou se lístky sbírat celoročně. Nevhodné pro sběr jsou rostlinky v květu nebo již v dlouhodobém růstu. Při sběru nemusí svítit Slunce, ale ranní rosa by měla být již odpařena. Listy sbíráme za přibývajícího Měsíce, mezi novoluním a úplňkem, v "listové" dny Raka, Štíra a Ryb. Byliny nasbírané ve Štíru, mají mimořádnou sílu ve všech částech. Znamenitě se hodí k sušení a k uložení do zásoby. Listy sbírané ve znamení Raka a Ryb bychom měli ihned zpracovat.
Výjimkou je kopřiva žahavka, tento vynikající, krev čistící prostředek sbíráme výhradně za ubývajícího Měsíce a rovněž tehdy se má pít kopřivový čaj.
KVĚTY
Pro sběr květů je nejpříznivější období jara a léta, obzvláště o polednách. Mělo by být hodně teplo a slunečno, aby se květy otevřely a přelila se do nich léčivá moc. Květy sbírejte za přibývajícího měsíce nebo o úplňku, je-li možné, ve dnech "květů" - Vah, Blíženců a Vodnáři, nebo jednoduše přes den v den úplňku, nezávisle na znameních zvěrokruhu.
PLODY A SEMENA
Pro sběr plodů a semen je důležité, aby byly při sběru zralé, tedy ani zelené, ani naměklé. Tudíž nejvhodnější dobou je období léta a podzimu. Důležitější než denní čas je suché povětří, doporučuji vyhnout se polednímu parnu. Plody a semena sklizené za přibývajícího Měsíce se hodí k okamžitému použití. Pro uskladnění je vhodný sběr v ubývajícím Měsíci za "ovocných"dnů Berana, Lva a Střelce. Nejméně příznivé dny jsou Kozoroh, Ryby, Rak a Panna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama